ads
عسل میثم
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تشخيص ملکه

الف) تفاوت ملکه و گروه های ديگر زنبور عسل:

فرق ملکه با زنبور کارگر آن است که به نسبت از کارگر بزرگ تر بوده و فاقد زنبيل جمع آوری گرده در پاهای عقبی است شکم ملکه درازتر از زنبور نر است در حالی که شکم زنبور نر کوتاه و در قسمت انتهايی کلفت است.
بال های ملکه فقط قسمتی از شکم او را می پوشاند، در حالی که بال های زنبوران کارگر تقريباً تمامی شکم را می پوشانند. سينه ی ملکه از سينه ی زنبور کارگر بزرگ تر است و با استفاده از همين خاصيت، پنجره ملکه را طوری ساخته اند که بين دو طبقه کندو قرار می دهند و فواصل راه های عبور آن طوری است که فقط کارگران قادر به عبور از آن بوده و زنبوران نر و ملکه نمی توانند از آن عبور کنند. از اين پنجره ها در پرورش ملکه و يا جلوگيری از گسترش بيش از حد تخم ريزی ملکه در همه طبقات کندو استفاده می کنند.

ب) ملکه در داخل کندو:

معمولاً در محوطه پرورش نوزاد به سر می برد، مگر در حالی که کندو را به هم زده باشند. هميشه ملکه را تعدادی زنبور کارگر ( ١٠ تا ١٢ عدد) که ملازم ناميده می شوند، در حالی که سرهمه آن ها متوجه ملکه است، حلقه وار احاطه کرده و او را پرستاری و تغذيه می کنند.


ج) طرز پيداکردن ملکه در کندو:

برای پيدا کردن ملکه بايد ابتدا يک يا دو قاب کناری کندو را که اغلب فاقد تخم و لارو هستند ملاحظه و به کنار کندو تکيه داد. سپس بقيه قاب ها را يک به يک بازديد کرد (ملکه معمولاً روی قاب های با تخم و لارو جوان کار می کند و به ندرت روی قاب های بدون تخم و لارو و هم چنين قاب های عسل ديده می شود. مشاهده ملکه روی اين نوع قاب ها بر اثر فرار ملکه از بازديد کننده است). قاب ها را بايد درست بالای کندو نگه داشته تا چنان چه ملکه بر اثر سنگينی شکم از روی قاب به پايين افتاد، به داخل کندو بيفتد وگرنه در خارج از کندو ممکن است زير پا له شده و يا نتواند راه خود را به داخل کندو پيدا کند. برای حصول اطمينان از وجود ملکه در کندو لازم نيست که حتماً خود ملکه ديده شود. اگر در کندو تخم روز و لارو در سنين مختلف به مقدار کافی و با کيفيت و ترتيب مناسب، وجود داشته باشد و جمعيت کندو نيز کافی باشد، هيچ دليلی وجود ندارد که دنبال ملکه بگرديم و حتی می توان در مورد صفات خوب آن نيز قضاوت کرد. ملکه های علامت گذاری شده خيلی آسان تر پيدا شده، برای علامت گذاری می توان از لاک ناخن که زود خشک می شود، استفاده کرد.علامت بايد در قسمت وسط پشت سينه زده شود.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه مطالب جهت اشتراک گذاری
0