ads
عسل میثم
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تاريخچه ی زنبورداری در دنيا

بشر تغييری درزندگی زنبورعسل نداده است،زنبورعسل همان است که هزاران سال قبل بوده ولی بشر در مورد بيولوژی و طرز نگه داری زنبورعسل در کندوی ساخت خود اطلاعات و تجربيات زيادی کسب کرده است.
به طوردقيق آشکارنيست که از چه زمانی زنبورعسل از ساير زنبورها جدا شده و به جمع آوری شهد و گرده گلهای روی آورده است. طبق نظر دانشمندان قدمت اين حشره از ٦٠ تا ١٥٠ ميليون سال قبل تخمين زده می شود.
از نقوشی که روی سنگ حکاکی شده واقع درغاری از دوران حجر در کوههای شرقی اسپانيا به دست آمده است، چنين استنباط مـیشود کـه بشر ١٦ــ ٨ هـزار سال پيش از ميـلاد زنبور عسل را میشناخته و ازعسل و موم آن استفاده میکرده است.

اولين اثری که از زنبور عسل به دست آمد، فسيلی است متعلق به چهل ميليون سال قبل که در آن زنبور عسل در داخل صمغ درخت محبوس شده، اين فسيل در موزه زنبور عسل در شهر وايمار در آلمان غربی نگه داری می شود.

زنبورعسل

 

 

 

در اديان الهی نيز از عسل به نيکی ياد شده است و در قرآن کريم نيز سوره ای به نام سوره نحل (زنبور عسل) نام گذاری شده است و از عسل به عنوان غذای شفابخش نام برده شده است.

تاريخچه ی زنبورداری مدرن در دنيا

زنبورداری مدرن بيش تر از همه مديون مطالعات و تحقيقات لانگستروت  است، کندوهای با قاب متحرک از سال ها پيش متداول بود. ولی نامبرده موفق شد با پيداکردن فاصله صحيح عبور و مرور زنبورها دور شان ها و هم چنين بين شان ها و ديواره های کندوها و مشکل موم زدن و چسبيدن شان ها را به جدار کندو حل کند ( ١٨٥١ ميلادی).
در سال ١٨٦٥ بارون فرانس فن هروشکا  اهل مجارستان دستگاه استخراج عسل از موم (اکستراکتور) را با استفاده از قوه گريز از مرکز ساخت. در سال ١٩٢٣ پروفسور کارل فون فريش موفق به کشف طرز حرف زدن زنبور عسل (به صورت رقص) گشته و به همين دليل در سال ١٩٧٣ برنده جايزه نوبل شد.

تاریخچه زنبورعسل

 

 

 

در سال ١٩٢٦ واتسون آمريکايی برای اولين بار ملکه را به وسيل هی آمپول، تلقيح مصنوعی کرد. در سال ١٩٥٦ دانشمند روسی ترياسکو  ثابت کرد که ملکه در پرواز جفت گيری هميشه با چندين نر جفت گيری می کند و بدين طريق بر عقايد قبلی مبنی بر اين که ملکه در زندگی فقط با يک نر جفت گيری می کند، خط بطلان کشيد.

تاريخچه زنبورداری در ايران

زنبورداری در ايران سابقه قديمی دارد. در دور هی هخامنشيان نگه داری زنبور عسل در ايران رواج داشته و از عسل به عنوان يک ماده شيرين غذايی و دارويی استفاده می کرده اند، پيدا شدن دشنه مفرغی در لرستان منقش به شکل زنبور عسل و متعلق به ١٢٠٠ سال قبل از ميلاد معرف قدمت آشنايی ايرانی ها با اين حشره مفيد است. با پيشرفت پرورش زنبور عسل در اروپا و آمريکا و با ورود کندوهای مدرن و ملکه های هيبريد به کشور ( ١٣٣٥ به بعد) علاقه مندانی در نقاط عسل خيز کشور به ايجاد واحدهای بزرگ صنعتی پرورش زنبور عسل توجه کردند.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه مطالب جهت اشتراک گذاری
0